Kasy ONLINE dla firm - obowiązek od 2020

„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”

07 grudnia 2020, Poniedziałek

Terminal dla firm. Obowiązek od 2020.

„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Te słowa wypowiedziane przez Benjamina Franklina dobitnie pokazują o swoistej nieuchronności dwóch życiowych prawd. Zajmując się tylko podatkami można doszukać się w tych słowach podstaw do wprowadzenia systemu rejestracji działań podlegających opodatkowaniu. Słowa te znalazły 100 % potwierdzenie w momencie wprowadzenia elektronicznych rejestratorów podatków.

Trochę historii.

W 1994 roku wprowadzono w Polsce obowiązek posiadania kas fiskalnych. Jako pierwsi do obowiązku tego dostosować się musieli właściciele sklepów. W celu sprawnego przeprowadzenia całego przedsięwzięcia uruchomione zostały urzędy skarbowe i upoważnieni producenci i importerzy kas fiskalnych. System ulg finansowych wprowadzony przez państwo ułatwił i wspomógł całą operację.
Pierwsze kasy fiskalne różniły się w zasadniczy sposób od tych, które dostępne są dzisiaj. Podstawową różnicą jest wymóg posiadania kas fiskalnych w systemie online. Mechanizm jednak cały czas jest ten sam. Ma on na celu jak największą kontrolę nad procesami sprzedaży i związanymi z nimi obowiązkami podatkowymi.

Terminale płatnicze

Na przestrzeni lat system rejestracji przechodził wiele modyfikacji. Proces ten stawiał przed producentami wysokie wymagania. Rozwój elektroniki i coraz powszechniejszy dostęp do internetu, stał się motorem postępu w zakresie obsługi klientów. Karty płatnicze wprowadzane w swej ofercie przez banki i coraz więcej operacji bezgotówkowych, stanowią kolejny stopień do pokonania. 

Producenci nie pozostali pasywni. Coraz powszechniej zaczęto wprowadzać terminale do płacenia kartą. Pierwsze terminale potrzebowały sztywnego łącza internetowego. Jako pierwsze oczywiście te nowinki wprowadzały duże zachodnie markety handlowe. I nie był to efekt dużej nowoczesności tych placówek, tylko potrzeba chwili w celu usprawnienia całego procesu sprzedaży.

Pierwsze rządzenia do płacenia kartą obciążone były wysokimi prowizjami. Prowizje pobierali operatorzy obsługujący cały system. Przechodzenie banków na coraz szerszą obsługę bezgotówkową, powodowały kolejne udoskonalenia systemu i obniżanie kosztów.

Terminal dla firm

Terminale POS jest urządzeniem pośredniczącym w płatnościach bezgotówkowych. Przeznaczone są do obsługi płatności wykonywanych za pomocą kart płatniczych. Współczesne terminale umożliwiają wykonanie całej operacji za pomocą klawiatury służącej do wpisania numeru PIN klienta. Coraz powszechniejsze staje się korzystanie z funkcji zbliżeniowej. Klient przykłada kartę do ekranu sczytującego dane z karty i finalizuje transakcję. Wysokość transakcji zatwierdzana bez PIN jest określona do stałej niewielkiej kwoty. W większości przypadków terminal dla firm umożliwia transakcje zbliżeniowe do kwoty 100 zł. Powyżej tej granicy niezbędne jest użycie numeru PIN. 

Zmiany dotyczące obowiązku posiadania kasy fiskalnej online.

Począwszy od 2020 roku wprowadzone zostały nowe wytyczne dotyczące posiadania kas fiskalnych. Nowe przepisy nakładają obowiązek, na niektóre branże, na posiadanie w swoich punktach kas lub drukarek fiskalnych ONLINE . System przewiduje stopniowe wprowadzanie obowiązków dla poszczególnych przedsiębiorców w ściśle określonym czasie, aż do objęcia obowiązkiem wszystkich prowadzących działalność gospodarczą.

Obowiązek posiadania kas fiskalnych online-terminy:

 1. Styczeń 2020:
  - punkty świadczące usługi motoryzacyjne takie jak naprawa pojazdów, usługi wulkanizacyjne w całym zakresie,
  - punkty świadczące sprzedaż paliw silnikowych w tym benzynę, olej napędowy, gaz do silników napędowych.
 2. Styczeń 2021:
  - punkty świadczące usługi związane z wy żywieniem takie jak: restauracje, restauracje sezonowe, stacjonarne placówki gastronomiczne,
  - punkty świadczące usługi związane z czasowym krótkoterminowym zakwaterowaniem
  - punkty świadczące usługi w zakresie sprzedaży węgla, brykietów, węgla brunatnego, koksu i podobnych paliw stałych.

Następny etap obejmuje lipiec 2021 roku i osoby świadczące usługi: fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, lekarskie, stomatologiczne, budowlane, prawnicze oraz obiekty poprawiania tężyzny fizycznej.

Terminal bez prowizji.

Jak wszystko również terminal dla firm związany jest z ponoszeniem określonych kosztów. Większość urządzeń płatniczych i ich obsługa objęta jest system prowizyjnego wynagrodzenia, związanego z użytkowaniem. Firmy obsługujące tego typu urządzenia, oferują często terminal bez prowizji na określony czas. Następnie w zależności od umowy za ich użytkowanie pobierany jest ustalony czynsz miesięczny lub określona kwota prowizji.
Terminal bez prowizji można użytkować w oparciu o wybranie odpowiedniego producenta lub operatora oferującego tego typu rozwiązanie. Można również skorzystać z programu Polska Bezgotówkowa, który oferuje darmowe terminale (przez pierwsze 12 miesięcy) przedsiębiorcom chcącym zacząć realizować płatności bezgotówkowe.

Lista kategorii strefy wiedzy

wróć do listy
Możliwości nowoczesnych terminali płatniczych
04 sierpnia 2022, Czwartek
„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”
czytaj więcej
Kasy fiskalne 2022 – zwolnienia podmiotowe
28 lipca 2022, Czwartek
„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”
czytaj więcej
Dla kogo kasy fiskalne online?
25 lipca 2022, Poniedziałek
„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”
czytaj więcej
Kto jest zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży?
21 lipca 2022, Czwartek
„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”
czytaj więcej