Szukaj
Strefa wiedzy

Skorzystaj ze źródła rzetelnych informacji dotyczących branży fiskalnej i sprawdź jaka jest cena systemów POS

Drukarki fiskalne
05.05.2020
Drukarki fiskalne

Drukarki fiskalne to urządzenia rejestrujące przychody ze sprzedaży detalicznej na potrzeby podatkowe. Co kryje się za tą zdawkową definicją? Jak działają drukarki fiskalne? Jakie warunki muszą spełnić, by trafić na rynek? I wreszcie jakie drukarki fiskalne warto kupić?

Homologacja

Drukarka fiskalna, żeby mogła być dopuszczona do użytkowania musi posiadać homologację, którą wydaje Główny Urząd Miar.

Homologacja to rodzaj zaświadczenia, które stwierdza, że urządzenie jest zgodne z przepisami administracyjmymi i wymaganiami technicznymi obowiązującymi w danym kraju.

Fiskalizacja 

To pojęcie oznacza przystąpienie do ewidencjonowania na kasie lub drukarce fiskalnej w trybie fiskalnym, tj.od tego momentu zapisane na kasie informacje będą ewidencjonowane i będą podstawą określenia obrotu podatnika, a co za tym idzie określenia wysokości podatku.
Zwykle, po zakupie urządzenia fiskalnego przez przedsiębiorcę, fiskalizacji dokonuje serwisant urządzenia. 

Jak działa drukarka fiskalna?

Drukarki fiskalne wymagają komputera i zainstalowanego w nim programu sprzedażowego. Ten program jest najważniejszy. To w nim zapisana jest cała baza towarów i usług. Dzięki programowi można:

  • aktualizować stany magazynowe
  • prowadzić efektywną kontrolę rozchodów
  • zarządzać działaniami pracowników
  • sporządzać analizy i raporty sprzedażowe
  • wystawiać faktury VAT
  • stosować rozmaite rodzaje rabatów i promocji.

A drukarka pełni tu jedynie rolę pomocniczą - wystawia i drukuje paragony dokumentujące sprzedaż. 

Drukarki fiskalne to najlepsze rozwiązanie dla placówek handlowych posiadających rozbudowaną bazą towarową. Dzięki wielofunkcyjnemu programowi sprzedażowemu, z którym współpracuje drukarka, możliwe jest efektywne zarządzanie firmą na każdym poziomie. 

Kto jest zobowiązany do korzystania z drukarki fiskalnej?

Obowiązek posiadania kasy lub drukarki fiskalnej dotyczy przedsiębiorców, którzy sprzedają swoje towary lub usługi osobom fizycznym, czyli nieprowadzącym działalności gospodarczej, a także rolnikom ryczałtowym, którzy są zwolnieni z obowiązku opłacania podatku VAT. 

Przedsiębiorca nie musi kupować kasy lub drukarki fiskalnej, jeżeli jego obrót nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym 20.000 zł.

Ze zwolnień nie mogą skorzystać przedsiębiorcy którzy sprzedają ( bez względu na obrót) m.in.: gaz płynny, części do silników spalinowych, nadwozia do pojazdów spalinowych, sprzęt radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny czy perfumy.

W przypadku usług, na zwolnienia nie mogą liczyć przedsiębiorcy oferujący: przewóz osób i bagażu, naprawę pojazdów, doradztwo podatkowe, usługi gastronomiczne, kosmetyczne czy fryzjerskie.

Jak zbudowane są drukarki fiskalne?

Drukarka fiskalna zbudowana jest z elementów elektronicznych oraz elementów ruchomych – wszelkiego rodzaju rolek oraz kółek zębatych. Zadaniem tych ostatnich jest m.in. przesuwanie taśmy od paragonu, żeby wydruk był możliwy.

Przedsiębiorca jest zobligowany do archiwizowania kopii wystawionych paragonów fiskalnych przez 5 lat. To powoduje, że drukarki dzielą się na dwa rodzaje.

Drukarka z kopią papierową archiwizuje paragony na dodatkowej rolce papieru. Do takiej drukarki wkłada się dwie rolki taśmy. Jedna drukuje paragony dla klientów, druga służy jako archiwum.

Drukarki z kopią papierową można było kupować i instalować do 31 sierpnia 2019 roku. Od 01.05.2019 obowiązuje zakaz wymiany w nich pamięci fiskalnej. 

Drugim sposobem na archiwizowanie paragonów jest zapisywanie ich w wersji cyfrowej, na zainstalowanej w drukarce karcie pamięci, to tzw. drukarka z elektronicznym zapisem kopii ( drukarki z kopią elektroniczną). 
Drukarki z kopią elektroniczną będzie można kupować i instalować do końca 2022 roku. W późniejszym czasie zniknie również opcja wymiany modułów fiskalnych w tych kasach rejestrujących. 
Oba rodzaje drukarek zastąpi drukarka fiskalna ONLINE.

Nowoczesne drukarki fiskalne

Najnowszą kategorią urządzeń fiskalnych są kasy i drukarki ONLINE. To urządzenia, które mają możliwość komunikacji z Centralnym Repozytorium Kas (CRK) działającym przy Ministerstwie Finansów.
CRK gromadzi takie dane jak: raporty dobowe, paragony fiskalne, dokumenty niefiskalne,a także informacje o dokonanych przeglądach okresowych.
Standardowo, urządzenia ONLINE, co dwie godziny łączą się z Repozytorium i przesyłają zapisane informacje. To pozwala na ustalenie:

  • wysokości sprzedaży i kwot podatku należnego, 
  • stawki VAT, rodzaju towaru/usługi. 

Przesyłane informacje są anonimowe, jeżeli chodzi o dane nabywcy. 
Szerokie stosowanie drukarek i kas ONLINE ma służyć uszczelnieniu systemu podatkowego i zmniejszeniu szarej strefy w obszarze handlu detalicznego. 

Drukarki fiskalne - zmiany w prawie

2020 rok to wyjątkowy rok dla branży fiskalnej. Nastąpiły istotne zmiany w prawie. W życie wszedł obowiązek użytkowania kas i drukarek ONLINE. Według Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, prowadzenie ewidencji za pośrednictwem urządzeń ONLINE wprowadza się w następujących terminach:

Od 1 stycznia 2020 roku do korzystania z urządzeń ONLINE zobligowane są:

  • stacje paliw
  • warsztaty samochodowe
  • warsztaty wulkanizacyjne      

Od 1 lipca 2020 roku do korzystania z urządzeń ONLINE zobligowane są:

  • punkty sprzedające węgiel

Od 1 stycznia 2021 roku do korzystania z urządzeń ONLINE zobligowane są:

  • lokale gastronomiczne  
  • hotele i pensjonaty
  • fryzjerzy
  • salony kosmetyczne
  • salony kosmetologiczne
  • kluby fitness

Ulga na zakup urządzeń fiskalnych ONLINE

Na zakup urządzeń ONLINE przysługuje ulga. Oto jej najważniejsze założenia:

  • ulga przysługuje wyłącznie na zakup urządzeń ONLINE, 
  • ulga dotyczy tylko nowych podatników (przedsiębiorców, którzy do tej pory nie mieli urządzenia fiskalnego) oraz przedsiębiorców tylko z tych branż, które są zobowiązane przez prawo do korzystania z kas i drukarek ONLINE, 
  • wysokość ulgi stanowi 90% wartości urządzenia z limitem w wysokości 700 zł netto. 

Podział drukarek fiskalnych

Drukarki fiskalne dzielimy na:

  • Drukarki fiskalne ONLINE
    Najnowszy typ drukarek, do którego korzystania będzie zobligowanych coraz więcej branż. Drukarki te łączą się z Centralnym Repozytorium Kas i przesyłają tam szereg danych. 
  • Przenośne drukarki fiskalne
    Drukarki przeznaczone dla przedsiębiorców mobilnych,którzy często pracują w terenie, poza biurem czy sklepem. 
  • Sklepowe drukarki fiskalne
    Urządzenia stacjonarne przeznaczone dla dużych obiektów handlowych.
  • Apteczne drukarki fiskalne
    Przeznaczone zarówno do punktów aptecznych, jak i prywatnych gabinetów medycznych, muszą spełniać wytyczne Narodowego Funduszu Zdrowia.
  • Drukarki fiskalne - biletowe
    To urządzenia przystosowane do pracy w środkach transportu, głównie w autobusach. Zastosowane w nich rozwiązania pozwalają na szybką pracę oraz łatwą obsługę. Tego typu drukarki muszą być również wytrzymałe na wstrząsy oraz uszkodzenia mechaniczne.

Drukarki fiskalne - jakie warto kupić? 

 

POSPAY ONLINE

Fiskalny Terminal Płatniczy Pospay ONLINE to jedyne mobilne urządzenie, integrujące funkcje kasy fiskalnej, drukarki fiskalnej i terminala płatniczego.

Thermal XL2 ONLINE

Jeżeli przedsiębiorca potrzebuje drukarki fiskalnej obsługującej dużą ilość klientów powinien zdecydować się na Thermal XL 2 ONLINE. 

Thermal XL2 ONLINE to:

  • optymalna prędkość wydruku
  • trzy wersje konstrukcyjne z różnymi wyświetlaczami: standardowym LCD (na chorągiewce), wolnostojącym LCD lub wbudowanym w pokrywę drukarki OLED
  • możliwość integracji z dodatkowymi urządzeniami – skanerem i wagą.

Thermal XL2 ONLINE świetnie sprawdza się w dużych obiektach handlowych, super i hipermarketach, na stacjach paliw czy w hurtowniach, a także w kinach, teatrach, muzeach czy szpitalach. Korzystają z niej również hotele, restauracje czy salony samochodowe. 

Trio ONLINE

Dla m.in. branży beauty dobrym rozwiązaniem może być drukarka Trio. To nieduże urządzenie o niestandardowej, trójkątnej obudowie.

Trio ONLINE to:

  • generowanie dowolnych wydruków niefiskalnych o treści dostosowanej do indywidualnych potrzeb użytkownika np. kuponów rabatowych, warunków użytkowania, promocji,czy informacji z systemów lojalnościowych.
  • możliwość przypięcia do drukarki innowacyjnego obrotowego uchwytu na tablet czy smartfon 
  • łatwość rozbudowy, dzięki czemu przedsiębiorca może od razu zdecydować się na docelowy wariant urządzenia lub w miarę rozwoju firmy systematycznie uzupełniać funkcjonalności drukarki.

Trio ONLINE to dobre rozwiązanie dla branży beauty, stacji paliw, fast foodów i piekarni, sklepów spożywczych i monopolowych.

Temo ONLINE

Temo to zdecydowanie najmniejsze urządzenie fiskalne ONLINE na rynku. Bez problemu zmieści się np. w torbie od laptopa. Temo to znakomita drukarka to pracy mobilnej, poza sklepem czy biurem. Drukarka jest w stanie, bez zewnętrznego zasilania, wydrukować 80 000 wierszy paragonu. W każdej chwili można ją podłączyć do ładowarki samochodowej lub do komputera używając gniazda USB. 
Temo to:

  • wytrzymała, odporna na zachlapania, zakurzenia czy wstrząsy konstrukcja
  • szybka wymiana rolki paragonu
  • szeroka gama formatek, co znaczy że razem z paragonem można wręczyć klientowi dodatkowy wydruk zawierający kupon rabatowy, informacje o promocji lub jakikolwiek inny komunikat promocyjny.

Temo ONLINE doskonale sprawdza się na parkingach samochodowych, w wypożyczalniach sprzętu turystycznego i sportowego, w gabinecie lekarskim czy kancelarii prawnej. 

Podsumowując

Bez wątpienia zainstalowanie drukarki fiskalnej wiąże się z wyższymi kosztami niż zakup kasy fiskalnej. Jednak drukarka i system sprzedaży, którego jest częścią oferuje przedsiębiorcy o wiele więcej korzyści i możliwości działania niż kasa fiskalna.

Jeśli zaakceptujesz wszystkie „cookies” klikając przycisk „Zaakceptuj wszystkie” to zapiszemy na Twoim urządzeniu niezbędne pliki „cookies” oraz pliki analityczne i reklamowe. Kliknięcie „Odrzuć wszystkie" oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Możesz również samodzielnie skonfigurować swoje preferencje dotyczące plików „cookies” klikając przycisk „Dostosuj”. Więcej informacji o „cookies” znajdziesz w polityce prywatności.