Warsztat samochodowy a kasa fiskalna

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych powinna być ewidencjonowana za pomocą odpowiedniego urządzenia fiskalnego. Czy kasa fiskalna dla warsztatu samochodowego jest obecnie obowiązkowa?

12 lipca 2022, Wtorek

Praca w warsztacie samochodowym jest związana nie tylko z naprawą zepsutych pojazdów samochodowych. Usługi te obejmują także czynności związane z użytkowaniem samochodu i dostawą części do naprawianych aut. Czy zatem kasa fiskalna online jest obowiązkowa w przypadku prowadzenia takiej działalności?
 

Kasa fiskalna online jest już obowiązkowym wyposażeniem warsztatu


Obowiązek posiadania kasy fiskalnej w świetle nowych przepisów
 

Do niedawna przedsiębiorcy prowadzący warsztat samochodowy nie musieli rejestrować na bieżąco osiąganych dochodów. Obecnie jednak kasy fiskalne dla mechaników samochodowych są obowiązkowe.

Z dniem 1 stycznia 2020 roku weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi wymagane jest bieżące dokumentowanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych za pomocą nowoczesnej kasy fiskalnej online. Tego typu urządzenia, dzięki modułowi Wi-Fi, łączą się z CRK Centralnym Rejestrem Kas. Informacja o dokonywanych płatnościach jest dzięki temu przekazywana na bieżąco. CRK to rejestr prowadzony przez Szefa KAS — Krajowej Administracji Skarbowej, dzięki któremu możliwe jest rzetelne kontrolowanie dokonanej sprzedaży przez podmioty stosujące kasy fiskalne online. Takie działanie ze strony organów państwowych ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego oraz zlikwidowanie luki w podatku VAT. Celem tego kroku jest również zwiększenie liczby płatności bezgotówkowych.
 

Prowadzenie warsztatu samochodowego a posiadanie kasy fiskalnej online
 

Obowiązek stosowania nowoczesnych kas fiskalnych działających w trybie online wprowadzany był stopniowo dla poszczególnych grup przedsiębiorców. Pierwszą grupą, która została zobowiązana do posiadania tego urządzenia byli przedsiębiorcy działający w branży motoryzacyjnej oraz posiadający stacje paliw. Należą do niej tacy podatnicy, którzy świadczą usługi:

 • w zakresie naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów,
 • w zakresie naprawy opon oraz ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania,
 • w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów,
 • w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów.

Kasa fiskalna online powinna także znajdować się na wyposażeniu tych firm, które zajmują się dostawą:

 • części do silników,
 • silników spalinowych wewnętrznego spalania stosowanych do napędu pojazdów,
 • poszczególnych akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli,
 • nadwozi do pojazdów silnikowych,
 • wyrobów przeznaczonych do użycia, oferowanych na sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe, lub jako domieszki do paliw silnikowych.
   

Mechanicy sprzedający części i materiały eksploatacyjne muszą posiadać kasę fiskalną online
 

Kto ma obowiązek stosowania kasy fiskalnej online?
 

Kasa fiskalna w warsztacie jest obowiązkowa we wszystkich powyższych sytuacjach. Obecnie każdy mechanik samochodowy ma obowiązek stosowania kasy fiskalnejonline, a świadczone usługi muszą być dokumentowane poprzez wystawienie paragonu fiskalnego.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wszystkich przedsiębiorców, którzy zostali zobligowani do zakupu kasy fiskalnej online, producenci oferują te urządzenia w bogatej ofercie. Dostępne w sprzedaży modele są wykonane z trwałych materiałów oraz bardzo łatwe w obsłudze. Ich zakup to bardzo dobry pomysł, gdyż brak kasy fiskalnej online w warsztacie samochodowym może skutkować dotkliwą karą pieniężną.
 

Kasoterminal Posnet Pospay idealnie sprawdzi się w warsztacie samochodowym

Lista kategorii strefy wiedzy

wróć do listy
Przepisy a kasy fiskalne
11 sierpnia 2022, Czwartek
Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych ...
czytaj więcej
Możliwości nowoczesnych terminali płatniczych
04 sierpnia 2022, Czwartek
Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych ...
czytaj więcej
Kasy fiskalne 2022 – zwolnienia podmiotowe
28 lipca 2022, Czwartek
Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych ...
czytaj więcej
Dla kogo kasy fiskalne online?
25 lipca 2022, Poniedziałek
Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych ...
czytaj więcej